• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Disse vant prisene under Oslo Pix 2018

The Tale vant det internasjonale konkurranseprogrammet under Oslo Pix 2018 – og publikum mente også filmen var festivalens beste.
Disse vant prisene under Oslo Pix 2018
admin
admin
9. juni 2018

The Tale – regissert av Jennifer Fox – ble kåret til vinner i det internasjonale konkurranseprogrammet under Oslo Pix 2018, og stakk også av med den gjeve publikumsprisen.

Den nordiske fiksjonsprisen gikk til svenske Amatører av Gabriela Pichler, mens prisen for beste nordiske dokumentar ble tildelt danske The Distant Barking of Dogs av Simon Lereng Wilmont.

Juryen for Nordisk Fiksjon ga også en hederlig omtale til den finske filmen Thick Lashes of Lauri Mäntyvaara av Hannaleena Hauru under prisseremonien på Saga kino i Oslo lørdag 9. juni 2018.

Og tross tropevarme i hovedstaden melder Oslo Pix om økt besøk i festivalens andre år.

Fjorårets første utgave av filmfestivalen hadde 12.800 besøkende, og allerede lørdag morgen kunne årets festival skilte med nærmere 14.300 besøkende så langt.

Etter seks dager med sterke filmopplevelser, fullsatt festivalgate under utekinovisninger av 80-tallsklassikere, førpremierer, filmsamtaler, gjester og debatter har festivalen også fremdeles en stappfull siste dag på søndag (10. juni 2018) med kinovisninger, samt barnedag med film og arrangementer både i sal og på festivalområdet.

Jennifer Fox.

Oslo Grand Pix internasjonal og publikumspris: The Tale av Jennifer Fox
​
Den prisvinnende amerikanske filmskaperen Jennifer Fox har tidligere jobbet utelukkende med dokumentarfilm. Hennes første spillefilm, The Tale, basert på regissørens egen historie, vant både publikums og den internasjonale juryens hjerte.

Juryen sa blant annet i sin uttalelse:

«Årets prisvinner er en slående visualisering av hvordan det menneskelige sinn både kan beskytte og bedra oss. Det er en rystende og velfortalt historie om å bearbeide egne fortrengte traumer, men også om vegringen mot å identifisere seg som et offer. Temaet er tidløst, men likevel har det aldri vært like relevant som nå, og derfor har prisvinneren potensialet til å sette dype spor langt utover sin tilmålte spilletid».

Prisen for beste film i Oslo Grand Pix Internasjonal er på 25.000 kroner og går til filmens regissør. Årets jury har bestått av produsent Are Heidenstrøm, anmelder og journalist Sandeep Singh og skuespiller Silje Storstein.

Publikum har også hatt mulighet til å stemme frem sin favoritt blant de 23 filmene i de tre konkurranseprogrammene, og The Tale ble filmen som vant publikums gunst.

Publikumsprisen ble overrakt av kulturminister Trine Skei Grande. Isabell Goren fra filmens distributør, HBO Nordic, tok imot den på vegne av Jennifer Fox, som gjestet festivalen tidligere denne uken.

Filmen hadde VOD-premiere fra 27. mai 2018, og er ikke kinovist andre steder enn under Oslo Pix i Norge.

Fra Amatører av Gabriela Pichler.

Oslo Grand Pix nordisk fiksjon: Amatører av Gabriela Pichler

Gabriela Pichler var på kino i Norge med sin første film Spise, sove, dø. Hennes nye film, Amatører, om den fiktive svenske bygda Lafors, ble tildelt prisen for beste nordiske fiksjonsfilm.

«Sjarmerende og hysterisk morsom uten å gå på bekostning av dybden i de menneskelige portrettene. Denne filmen demokratiserer filmmediet både i sin form og i sitt innhold», sa juryen i sin uttalelse.

Prisen på 50.000 kroner går til regissøren og gis av festivalens hovedsponsor, Blockbuster.

Nille Stormoen fra filmens norske distributør Arthaus tok imot prisen på vegne av Gabriela Pichler.

Juryen ga også hederlig omtale til den finske filmen Thick Lashes of Lauri Mäntyvaara, som de fant både medrivende og fantasifull. Filmen er laget av Hannaleena Hauru som var i Oslo tidligere denne uken.

Fra Thick Lashes of Lauri Mäntyvaara.

Årets jury for Oslo Grand Pix Nordisk Fiksjon har bestått av filmskaper Emilie Blichfeldt, filmviter og forsker Gry Cecilie Rustad, og daglig leder i Norsk filmklubbforbund Marte Stapnes.

Fra The Distant Barking Of Dogs.

Oslo Grand Pix nordisk dokumentar: The Distant Barking Of Dogs av Simon Lereng Wilmont

Årets vinner i kategorien Oslo Grand Pix Nordisk Dokumentar gikk til danske The Distant Barking of Dogs av Simon Lereng Wilmont. Fra juryens begrunnelse het det:

«Årets vinnerfilm er nær, rørende og viktig. Det er en vakker film om en brutal virkelighet. Gjennom hovedpersonen opplever vi en side av krig vi vanligvis ikke får tilgang til. Fra et barns perspektiv fortelles en historie som minner oss på en konflikt det iblant kan virke som verden har glemt».

Prisen for beste nordiske dokumentar er på 25.000 kroner og går til filmens regissør.

Årets dokumentarfilmjury har bestått av billedkunstner og dokumentarfilmskaper Birgitte Sigmundstad, forskningsjournalist Hanne Østli Jakobsen og dokumentarregissør og produsent Beathe Hofseth.

Om man ikke har fått med seg årets vinnerfilmer, vil alle filmene bli vist på Klingenberg kino i Oslo torsdag 14. juni 2018.

Om Oslo Pix
Oslo Pix ble arrangert for første gang i juni i 2017, og er en publikumsfestival med det beste innen europeisk og nord-amerikansk film. Festivalen finner sted på Klingenberg, Saga og Kunstnernes Hus Kino 4.-10. juni 2018, og inviterer til film for en hver smak og alder, førpremierer, arrangementer for store og små, filmsamtaler og fest i kinosalen og i festivalgata utenfor Saga og Klingenberg kino i Olav V gate.

Oslo Pix 2018: Anbefalinger fra KINOMAGASINET

Oslo Pix 2018: Filmfestivalen som ringer sommeren inn i hovedstaden

Oslo Pix vil bygge seg store

Oslo Pix: «Vi har lykkes»

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
9. juni 2018
admin
admin kinomagasinet

Relaterte sakerForsiden
  • Anmeldelse: Vann over ild (Oslo Pix) 05.06.2018
  • Oslo Pix 2018: Anbefalinger fra KINOMAGASINET 01.06.2018
  • Oslo Pix 2018: Filmfestivalen som ringer sommeren inn i hovedstaden 26.05.2018
  • Bransjeseminar under Oslo Pix 2018: Hva er status for film og kinobyen Oslo? 15.05.2018
  • Vann over ild er åpningsfilmen under Oslo Pix 2018 17.04.2018
  • Oslo Pix: «Vi har lykkes» 14.06.2017
  • Disse filmene vant priser under Oslo Pix 2017 13.06.2017
  • Oslo Pix 2017 er i gang 09.06.2017
  • Oslo Pix vil bygge seg store 24.05.2017
  • Norske Fra balkongen er åpningsfilmen under Oslo Pix 10.05.2017
  • Kvalitetsfilmene i fokus under første Oslo Pix 28.04.2017
  • OSLO PIX søker festivalsjef 17.11.2016

Siste saker fra FESTIVAL

TIFF 2021 går digitalt

Gitte Johannessen12. januar 2021
Les mer

Filmfestivalen i Cannes kan bli utsatt

admin8. januar 2021
Les mer

Slik blir programmet hos Film fra Sør 2020-festivalen

admin23. oktober 2020
Les mer

Film fra Sør går digitalt til 30-årsjubileumet, men det blir også kinovisninger. Lederen mener «kinoen er som Noahs ark».

John Berge30. september 2020
Les mer

Kunstneren og tyven vant pris for beste nordiske dokumentarfilm

admin24. september 2020
Les mer

Grugleder seg til at Ramaskrik blir heldigital filmfestival

John Berge18. september 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for tredje gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Norges eldste kino får konkurrent
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Kommunekino vil starte kino nummer to
    KINODRIFT21. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • ODEON-sjef mener at deler av nedstengningen er absurd og mangler begrunnelse
    KORONAVIRUSET23. desember 2020
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for tredje gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Norges eldste kino får konkurrent
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Kommunekino vil starte kino nummer to
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Vann over ild (Oslo Pix)
Anmeldelse: Ocean’s 8