• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    • Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10
    • Anmeldelse: R.M.N
    • Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende
  • KINOBRANSJEN
    • Gir seg etter femten år på Ski kino
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 7•2022
    • KINOMAGASINET 6•2022
    • KINOMAGASINET 5•2022
    • KINOMAGASINET 4•2022
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

– Filmene viser grusomheter, men også det utrolige motet til noen mennesker

«For Sama» har vunnet en hærskare priser på festivaler rundt i verden så vel som på BIFF. Nå er den blant filmene på Movies on War på Elverum – før den får kinopremiere 20. mars 2020 fra Europafilm.
– Filmene viser grusomheter, men også det utrolige motet til noen mennesker
Gitte Johannessen
21. november 2019

Movies on War 2019

21.-24. november 2019

Movies on War er en filmfestival om krig og konflikt, fred og forsoning.

Initiativet til å etablere Movies on War (MoW) kom fra det regionale filmmiljøet representert ved Østnorsk filmsenter og Film3, som i sin tur kontaktet Elverumregionen næringsutvikling AS (ERNU). Forslaget ble utredet og resulterte i at festivalen ble arrangert første gang i 2011. Festivalen finner sted medio november hvert år. I de første fire gjennomføringene var MoW organisert som et prosjekt i regi av ERNU. Fra 2015 er festivalen etablert som et ikke-kommersielt aksjeselskap og er fra 2019 eid av Peer Væringsaasens Nationalfond.

Hjemmeside.

Movies on War er filmfestivalen som ønsker både å opplyse og utfordre sitt publikum, fordi man byr på sterke filmer. Inklusive den svært prisbelønte «For Sama» – filmet av en mor i fem krigsår.

Siden 2011 har arrangementet på Elverum etter eget utsagn «gitt folk en usminket realitetsorientering og stukket hull på hverdagsboblen til folk» – fordi den som eneste filmfestival i Norge kun tar for seg krig, fred, konflikt og forsoning.

En polsk horrorfilm med krigstema, «Werewolf», blir også å se under Movies on War på Elverum. Der støter en gruppe barn som unnslapp konsentrasjonsleirene, på de nå frittlevende vakthundene til nazistene.

Årets festivalutgave fokuserer ekstra på krigsjournalistikk og Syria, forteller festivalsjef Øystein Egge.

– Tenk hvordan ett bilde av en liten, naken jente under Vietnamkrigen fikk en hel verden til å våkne! Fotografer og journalister setter daglig sitt eget liv på spill i sin leting etter sannheten og for å dokumentere det som skjer. Deres dokumentasjon kan bidra til at regimer faller og gi grunnlag for forsoning.

Øystein Egge er festivalsjef for den særegne filmfestivalen Movies On War – som er den eneste av sitt slag i Norge, og bare har en parallell i Frankrike i hele Europa. Foto: Privat.

Et par av årets sterkeste filmer er fra Syria. «For Sama», prisbelønt også i Bergen, er en mors dokumentar om forholdene som datteren Sama vokser opp under, mens «The Cave» beskriver heltene som driver et underjordisk sykehus.

– Det er krevende å ta innover seg at noen har det så tøft akkurat nå. Filmene viser grusomheter, men også det utrolige motet til noen mennesker, sier festivalsjefen – som regner med publikumsrekord for årets arrangement.

«For Sama» har vunnet en hærskare priser på festivaler rundt i verden. Nå er den blant filmene på Movies on War på Elverum.

Det går av stabelen fire dager fra 21. november i Kulturhuset på Elverum, med et program som omfatter 14 spillefilmer og 17 filmer i et nordisk konkurranseprogram og besøk av personer tilknyttet filmene eller filmenes tema.

Derfor blir det både foredrag og samtaler, så vel som sideprogram som Books on War og Mat mot hat. Sistnevnte er et «kulinarisk inkluderende tiltak», ifølge Egge.

– Vi viser filmer fra konfliktområder, men det er også viktig for oss å gi noen andre perspektiver om disse områdene, gjennom mat og kultur. (NTB)

En dansk film kalt «Krigsfotografen» blir å se på Elverum, der festivalen Movies on War setter spesielt fokus på journalister og fotografer som dekker konflikter.

Foto: handout

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
21. november 2019
Gitte Johannessen

Kulturjournalist i NTB.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FESTIVAL

En oppsummering av Cannes 2023

Christian Høkaas27. mai 2023
Les mer

Amandavinnere 2022 under Den norske filmfestivalen

admin21. august 2022
Les mer

Anerkjent britisk sjangerregissør til Oppdal

John Berge18. august 2022
Les mer

Fransk veteranfilmskaper til Haugesund

John Berge4. august 2022
Les mer

«Noen ganger er det så enkelt at det koker ned til hva ville vi ha dratt for å se på kino»

Arne Bakkevold15. juli 2022
Les mer

Dette er nominasjonene til den norske filmprisen Amanda 2022

admin16. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Alle elsker (fortsatt) Mary
    FILMHISTORIKK2. juni 2023
  • Dypere inn i Spider-verset
    FILMOMTALE2. juni 2023
  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama Kinobransjen film action Disney Magasinet skrekk Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix thriller spenning Star Wars Skrekkfilm superhelt komedie Festival dc grøsser animasjon

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: R.M.N
    ANMELDELSE8. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • Trailer: Oppenheimer
    TRAILER9. mai 2023
  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Alle elsker (fortsatt) Mary
    FILMHISTORIKK2. juni 2023
  • Dypere inn i Spider-verset
    FILMOMTALE2. juni 2023
  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • kathleen says:

    Would you cum to the dark side for me? http://prephe.ro/Phqn

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Festivalrapport fra Ramaskrik 2019
«Håp» til Berlinalen 2020