
Oslo Pix Pop-up beskrives som en «mini-mini-utgave» av 2020-festivalen som skulle gått av stabelen i juni. Det blir filmvisninger på SALT, Vika kino og Vega Scene i perioden 25.-30. august.
Blant høydepunktene er visninger av fire dokumentarer med påfølgende panelsamtale der temaene er kroppspositivisme, black lives matters og presidentvalget i USA, plast i havet med TV-aksjonen i ryggen og gravejournalistikk, jubileumsvisning av Showgirls (som fyller 25 år i 2020) og en ny dokumentar om kultfilmen, samt førpremierer på Atlantis, Blodsbånd og Shirley.
«Oslo Pix Pop-up viser noe det beste vi skulle ha hatt på programmet på det fjerde utgaven av Oslo Pix. Å få vist gode filmer for vårt publikum, sammen med våre visningssteder, er viktig. Både for å nå ut til publikum i år, men samtidig vise at Oslo Pix skal være relevant og lage spennende aktiviteter tross den spesielle tiden vi lever i,» uttaler festivalledelsen overfor Kinomagasinet.no.
Det starter tirsdag 25. august på SALT med filmvisning av dokumentaren The Story of Plastic, som handler om den store trusselen plasten er for planeten. Før filmen inviteres det til samtale om hvilke politiske og miljømessige utfordringer produksjon og resirkulering av plast skaper.
Onsdag 26. august forflytter festivalen seg til Vika kino der de inviterer til nok en dokumentar, This is not a movie, som handler om omdiskuterte utenrikskorrespondenten Robert Fisk. Yung Changs dokumentarfilm følger Fisk på reportasjereiser i regionen – med Syria, Palestina og Libanon som de viktigste hovedmålene. Etter visningen inviteres det til en samtale om hvordan utenriksjournalistikken har endret seg i takt med spredningen av falske nyheter i alternative nyhetskanaler.
Fra torsdag 27. til søndagen 30. inntar Oslo Pix Pop-up Vega Scene med førpremierer, flere dokumentarer og en helt spesiell jubileumsforestilling. Det blir førpremiere på den ukrainske etterkrigsfilmen Atlantis, av Valentyn Vasyanovychs, som vant Horisont-prisen under filmfestivalen 2019 i Venezia.

Fra Blodsbånd.
Danske Blodsbånd, vist på Berlinalen i vinter, har en gnistrende god Sidse Babett Knudsen, for mange kjent fra den danske tv-serien Borgen, i hovedrollen, mens amerikanske Shirley, med Elisabeth Moss i hovedrollen, tar for seg historien om en av skrekklitteraturens viktigste forfattere.

Fra Shirley.
Det blir også visning av de tre særegne dokumentarene Love Child, Fat Front og 17 Blocks. Til førstnevnte får Oslo Pix Pop-up besøk av regissør Eva Mulvad som møter publikum til en Q&A etter visningen torsdag 27. august. Etter visningen av Fat Front, torsdag 27. august, blir det panelsamtale om kroppspositivisme med regissørbesøk og etter visningen av 17 Blocks, søndag 30. augus,t blir det samtale om et rasende klassesamfunn i USA og presidentvalget 2020.
Oslo Pix Pop-up inviterer også til en spesialvisning som uten tvil kommer til å dele publikum. Sjelden har en film fått så hard medfart som Showgirls fikk da den kom ut i 1995. Kritikere vendte seg bort i avsky, og mente den var pinlig, overspilt, platt og misogynt. Det var en gjengs oppfatning blant anmelderne at enhver som kunne finne noe som helst interessant ved filmen måtte være pervers.
Etter mange år fikk filmen nytt liv som camp-opplevelse nummer én, og flere begynte å stille seg spørsmålet om man kanskje hadde avvist filmen på feil grunnlag. Hadde man oversett filmens satiriske elementer? Var den egentlig en snedig kritikk av underholdningsbransjen? Gikk det galt med Showgirls fordi filmen leker med genreforventninger, kritiserer dem og knuser dem?
I 2020 fyller filmen 25 år, og fredag 28. august kan du bli med på jubileumsfeiring i samarbeid med Vega Scene og Montages. Kurator ved Cinemateket og Verhoeven-ekspert Hege Jaer innleder visningen av filmen. Men du kan varme opp ved å først se dokumentaren You Don’t Nomi.
Full oversikt over program her. .
Facebook
RSS