• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Oslo Pix 2018: Anbefalinger fra KINOMAGASINET

Oslo Pix 2018: Anbefalinger fra KINOMAGASINET
Alexander Svanåsbakken
1. juni 2018

Oslo Pix sin andre utgave går av stabelen 4. til 10. juni 2018 med et mangfold av filmer, og et hav av forskjellig seksjoner.

Hva skal man se? Hva skal man velge? Det er alltid spørsmålet.

Et dilemma jeg personlig har er om man skal prioritere førpremierer – eller ta sjansen på ukjente perler som du kanskje aldri får se igjen.

Jeg kommer alltid fram til at det smarteste er en salig blanding. Noen av de beste filmopplevelsene man kan ha er å se filmer du ante ingenting om som rett og slett blåser sokkene av deg.

Noen av seksjonene som er verdt å merke seg er jo det utvidete fokuset på nordisk film, sjangerseksjonen Wild Tales, og all fokuset på indiefilm. Alex Ross Perry, som er en skjult skatt fra USA, blir representert med hele tre filmer under årets festival. Golden Exits, Listen up, Phillip og Queen Of Earth, alle verdt en titt.

Uten å ha sett noen av filmene i programmet har jeg valgt en liten liste av filmer jeg syns man skal ta sjansen på. En blanding av store Hollywood-filmer og mye smalere film.

Du kan trykke på titlene for å komme til den filmen på Oslo Pix sine sider og se visningstider.

Jord over vind

Oslo Pix sin åpningsfilm er en norsk film som beskrives som en western der hestene er byttet ut med mopeder. Her er beskrivelsen fra NFI:

«Vann over ild er en komedie som foregår i en tidløs western-lignende verden, hvor hester er byttet ut med mopeder. Utgangspunktet for historien er et lite tettsted i ødemarken hvor livet har gått i stå på grunn av overveldende rikdom.

Den omstreifende og alkoholisert cowboyen Kristoffer blir tvunget til å ta jobben som stedets borgermester, for å gjøre opp for en ubetalt barregning. Hans løsning på byens problem er å kaste ut de kravstore innbyggerne fra hjemmene sine, og importere billig arbeidskraft utenifra. En av dem som blir kastet ut er pasifisten Cato, som ved et uhell ender opp med å stå i front i konflikten med stedets maktsyke elite»

Norsk film kan ofte ha en tendens til å være veldig trygg og veldig kjedelig, så dette har potensiale til å være en heidundrandes fest av en film. Av det jeg har sett av kortfilmer av denne regissøren, så har han en særegen stil, som enten kan trollbinde folk eller jage de vekk. Det er akkurat den typen film som har sjansen til å bli god. Så ta en sjans og se en norsk film som kanskje er litt anderledes enn det du har sett før.

Norske Vann over ild er åpningsfilmen på Oslo Pix 2018.

Hereditary

Skrekkfilmen som gikk sin seieresgang under årets Sundance-festival. Den har blitt lovpriset med ord som den skumleste filmen siden Exorsisten, noen påstår til og med at det er den skumleste filmen noensinne. Med sånne ord, så må man jo nesten ta en titt. Den gode skrekkfilmen kommer det ikke så mange av. Det har vært en liten håndfull de siste årene, og her ser det ut til at det kommer en som prøve å utfordre tronen.

«Ondskap går i arv i familien Graham. Det er Ellen Grahams begravelse. Datteren Annie (Toni Collette) holder en tale hvor hun beskriver moren som en vanskelig og hemmelighetsfull kvinne. En underdrivelse, viser det seg, ettersom en serie dypt forstyrrende hendelser hjemsøker Graham-slekten. Den som påvirkes sterkest av dødsfallet er den yngste datteren, Charlie – et utskudd på skolen, som bruker store deler av fritiden sin på å sette sammen små figurer fra søppelrester og døde dyr. Når eldstebroren tvinges til å ta med Charlie på en skolefest tar tingene en grusom vending som endrer livene deres fullstendig.»

 

The Tale

Enda en Sundance film hvor folk satt lamslått etter å ha sett den. Basert på regissørens egne opplevelser er dette en film som vil få folk til å tenke og føle et ubehag, men etter alt å dømme gjør det på en veldig kreativ og ærlig måte. Dette er mest sannsynlig er eneste sjansen til å få sett den på kino, da den kommer til å gå rett på HBO. Regissøren er også på besøk hos Oslo Pix så dette er en enestående mulighet.

«Livet til Jennifer snus fullstendig på hodet når hun får en telefon fra moren. Moren har funnet en bunke brev fra barndommen, med svært urovekkende innhold: en skildring av Jennifers første seksuelle opplevelse som 13-åring. Jennifer blir nødt til å sette spørsmålstegn ved dette minnet som hun hele livet har romantisert.»

Toppen av Ingenting

Regissør Måns Månsson følger opp Yarden, en film jeg likte veldig godt, med denne samfunnskritiske fabelen som har et surrealistisk preg over seg. Uten å ha sett den er det vanskelig å si hvorfor akkurat denne filmen må ses, men Yarden var en såpass spesiell film med en stil og stemning som føltes litt utenom det vanlig, og var en heller lavmælt film. Her ser det ut til at han går i en helt annen retning, stilmessig. Mørk komedie, med en stil som ser ut til å splitte publikummet, kan det bli bedre? Jo mer jeg leser om denne filmen, jo mer virker det som det er en film jeg må se, om ikke annet enn å kunne ha min egen mening om den.

«68 år gamle Nojet har levd et liv i sus og dus i utlandet, men må vende tilbake til Sverige når faren blir syk. Etter hans død må Nojet finne ut hva hun skal gjøre med arven; en boligblokk midt i Stockholm sentrum. Nojet ikler seg rollen som forretningskvinne, og trer inn i den nye hverdagen med stor selvtillit og handlekraft. Men ting blir snart mer komplisert, og det som først så ut som en gullgruve viser seg heller å være en hemsko uten sidestykke. For hvordan får man solgt et hus som er i dårlig stand, hvor leieboerne har nedarvede kontrakter og planlegger å ta over hele blokken selv?»

Ocean’s 8

Alle liker vel en god heistfilm? Og dette kan bli en liten juvel. Alle Ocean’s–filmene var jo sjarmbomber, og alt tyder på at det vil være det samme med denne. Skuespillerlaget gir filmen mulighet til å bli ekstremt kul. Om denne er en suksess, kan vi da kanskje endelig få en Miss Undercover 3?

Dette er en ekslusiv førpremiere til og med!

«Fem år, åtte måneder og tolv dager. Akkurat så lang tid har Debbie Ocean brukt på å planlegge det mest spektakulære ranet i sitt liv.»

The Endless

Dette er kanskje filmen jeg personlig gleder meg mest til av de på Oslo Pix 2018. Ord som sci-fi, skrekk og Twilight Zone brukes for å beskrive denne filmen og det er en blanding av ord som alltid vil fange interessen min. Regissørparet Justin Benson og Aaron Moorhead har lagd flere filmer sammen, hvor alle er en form for sjangerfilm, blandet inn med noe annet. Resolution handler om en en mann som prøver å tvinge vennen sin til å slutte med dop ved å låse han inne på en hytte, men mens de er der skjer det merkelig ting. Spring er på en måte en monsterfilm, men lagd mer i stil med Before sunrise/sunset/midnight-filmene. I The Endless tar de for seg kulter, og at kanskje det de tror på ikke er så tullete likevel.

Her har de lagd en film, med et ekstremt lavt budsjett, hvor de selv spiller hovedrollene,  hvor ideen, karakterene og manuset er det viktigste, så når de lager en sjangerfilm, men holder sterkt på det som gjør en film bra, kan det ikke annet enn å bli noe spesielt. De tidligere filmene de har lagt gir hvertfall meg håp i at dette blir en sykt bra sci-fi/horror-film. Dette er regissører jeg følger godt med på, og den blandingen av sci-fi/horror og gode karakterer og en følelse av at ting virkelig står på spille gjør de til noen av de mest interessante sjangerfilmregissørene jeg vet om.

«To brødre reiser tilbake til kulten de rømte fra som tenåringer, i et forsøk på å komme over traumatiske minner fra barndommen. Sakte blir de allikevel forført tilbake inn i kulten, og begynner å mistenke at gruppens ekstreme trosretning kanskje ikke er så helt virkelighetsfjernt allikevel.»

Oslo Pix 2018: Filmfestivalen som ringer sommeren inn i hovedstaden

Vann over ild er åpningsfilmen under Oslo Pix 2018

Bransjeseminar under Oslo Pix 2018: Hva er status for film og kinobyen Oslo?

Oslo Pix: «Vi har lykkes»

Relaterte sakerAnbefalingerForsidenKinoOslo pix
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
1. juni 2018
Alexander Svanåsbakken https://www.facebook.com/alexander.svanasbakken

Journalist for KINOMAGASINET og utdannet filmregissør.

Relaterte sakerAnbefalingerForsidenKinoOslo pix
  • Oslo Pix 2018: Filmfestivalen som ringer sommeren inn i hovedstaden 26.05.2018
  • Bransjeseminar under Oslo Pix 2018: Hva er status for film og kinobyen Oslo? 15.05.2018
  • Vann over ild er åpningsfilmen under Oslo Pix 2018 17.04.2018

Siste saker fra FESTIVAL

Disse filmene vant Film fra Sør-prisene

admin19. november 2021
Les mer

Verdens verste menneske er valgt ut som Norges Oscar-kandidat

admin25. oktober 2021
Les mer

«MIRAGE» – en ny dokumentarfilmfestival

John Berge20. september 2021
Les mer

Saken er BIFF!

John Berge16. september 2021
Les mer

Dette ble Amanda-prisvinnerne i 2021

admin22. august 2021
Les mer

Kinotoppene gleder seg til filmfestival. Og her er «bransjeprogrammet.»

John Berge21. august 2021
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • En flåte fylt med nytt Star Wars-innhold er på vei
    FILMPRODUKSJON26. mai 2022
  • Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)
    ANMELDELSE26. mai 2022
  • Kinosjefen ble drapstruet og en annen kinoansatt ble slått av en ungdom
    KINODRIFT25. mai 2022
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • En flåte fylt med nytt Star Wars-innhold er på vei
    FILMPRODUKSJON26. mai 2022
  • Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)
    ANMELDELSE26. mai 2022
  • Kinosjefen ble drapstruet og en annen kinoansatt ble slått av en ungdom
    KINODRIFT25. mai 2022
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Oslo Pix 2018: Filmfestivalen som ringer sommeren inn i hovedstaden
Anmeldelse: Vann over ild (Oslo Pix)