• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Vann over ild er åpningsfilmen under Oslo Pix 2018

En nøkkelscene fra Vann over ild.
Vann over ild er åpningsfilmen under Oslo Pix 2018
admin
admin
17. april 2018

Det blir «Vann over ild» når Oslo Pix går av stabelen for andre gang.

Joern Utkilens første spillefilm er nemlig valgt ut som årets åpningsfilm under filmfestivalen Oslo Pix 2018, som foregår på Saga og Klingenberg kino i Oslo 4. til 10. juni 2018.

Oslo Pix arrangeres i år for andre gang.

Joern Utkilens Vann over ild åpner filmfesten mandag 4. juni på Klingenberg Kino i Oslo, og får dermed verdenspremiere under festivalen.

Filmen er en komisk eventyr-western der hester er byttet ut med mopeder, men den har også sterke politiske undertoner og et absurd og satirisk blikk på tiden vi lever i.

«Det er utrolig bra at Oslo har fått en festival som Oslo Pix, og jeg er veldig stolt over at Vann over ild får sin verdenspremiere som åpningsfilm på festivalen. Håper å se mange med cowboyhjelm den 4. juni», sier regissør Joern Utkilen.

Filmvåren 2018: Vann over ild (8. juni)

Programansvarlig Cato Fossum har fem års erfaring fra Tromsø internasjonale filmfestival. Her under Oslo Pix 2017-lanseringen. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

 

Cato Fossum, programansvarlig for Oslo Pix, beskriver Vann over ild som «overraskende, morsom, underholdende og original».

– Filmen kvier seg ikke for å gå rett inn i samfunnsdebatten. Dette er norsk film slik du aldri har sett den før, mener han.

Fossum sier at Oslo Pix skal gi plass til norsk film og nyskapende filmskapere som nettopp Joern Utkilen.

– Han lager filmer vi kan kjenne oss igjen i, men i stedet for bare å gjenskape virkeligheten, vrir og vender han på den for å skape noe helt nytt. Det tror jeg publikum kommer til å synes er forfriskende.

Om filmen:
Handlingen foregår i og rundt en liten og øde ørkenby hvor utviklingen har stoppet opp siden alle har blitt velstående fra en omkringliggende gruve. Alle er blitt late og ingen ønsker å jobbe lenger. En dag rir en fremmed inn i byen og får ting i bevegelse igjen ved å sette innbyggerne opp imot hverandre.
Medvirkende bl.a: Cato Skimten Storengen, Ole Christoffer Ertvaag, Nina Ellen Ødegård, Kristoffer Joner, Jørgen Foss og Edward Schultheiss.

Filmen er produsert av Ape&Bjørn ved Isak Eymundsson og Ruben Thorkildsen, og har ordinær kinopremiere 8. juni.

Om regissøren:
Joern Utkilen er utdannet i Skottland ved The Edinburgh College of Art og Screen Academy Scotland. Han er en av Norges mest særegne og spennende regissører, og har laget en rekke humoristiske kortfilmer som er blitt vist på festivaler verden rundt, og blant annet blitt nominert til Amanda og BAFTA.

Film, fest og festivalgate under Oslo Pix: Oslo Pix ble arrangert for første gang i juni i 2017, og er en publikumsfestival med det beste innen europeisk og nord-amerikansk film. Festivalen finner sted på Klingenberg, Saga og Kunstnernes Hus Kino 4.-10. juni, og inviterer til film for en hver smak og alder, førpremierer, arrangementer for store og små, filmsamtaler og fest i kinosalen og i festivalgata utenfor Saga og Klingenberg kino i Olav V gate.

Basert på en pressemelding.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
17. april 2018
admin
admin kinomagasinet

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FESTIVAL

TIFF 2021 går digitalt

Gitte Johannessen12. januar 2021
Les mer

Filmfestivalen i Cannes kan bli utsatt

admin8. januar 2021
Les mer

Slik blir programmet hos Film fra Sør 2020-festivalen

admin23. oktober 2020
Les mer

Film fra Sør går digitalt til 30-årsjubileumet, men det blir også kinovisninger. Lederen mener «kinoen er som Noahs ark».

John Berge30. september 2020
Les mer

Kunstneren og tyven vant pris for beste nordiske dokumentarfilm

admin24. september 2020
Les mer

Grugleder seg til at Ramaskrik blir heldigital filmfestival

John Berge18. september 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for tredje gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Norges eldste kino får konkurrent
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Kommunekino vil starte kino nummer to
    KINODRIFT21. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • ODEON-sjef mener at deler av nedstengningen er absurd og mangler begrunnelse
    KORONAVIRUSET23. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for tredje gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Norges eldste kino får konkurrent
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Kommunekino vil starte kino nummer to
    KINODRIFT21. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Hamarama 2018 ble tidenes best besøkte
Disse vant priser under Barnefilmfestivalen 2018